Netřeba připomínat, co zmíněné přísloví znamená. Každý z nás jej zajisté několikrát za život slyšel a určitě se podle něj také zařídil. Pojďme se však na toto moudré přísloví podívat z pohledu analýzy rozsáhlých internetových projektů, kde jeho platnost platí dvojnásob. Opravdu není v této oblasti na škodu vše dvakrát měřit a finální řez provést až tehdy, jsme-li na 100% přesvědčeni, že výsledné změny a úpravy budou skutečně efektivní.
Co to vlastně analýza je a proč je tak často a s oblibou zmiňována se dočteme v mnoha zdrojích. Pro rychlé uvedení do problému se nabízí jednoduchá definice, která o analýze říká vše podstatné. Slovo „analýza" v podstatě prezentuje rozbor, respektive metodiku rozboru složitějších skutečností, které jsou rozloženy na jednodušší celky, které lze lépe uchopit a dále s nimi pracovat.
Mnohdy však analýza nebývá vnímána správně. Uživatelé, ať už z řad klientů, nebo kdokoliv z nás v osobním životě, se domnívá, že slovo analýza je jen rozbor problému, jež svou složitostí analýzu vyžaduje.
Bohužel tyto domněnky jsou milné. O složitost problému se rozhodně nejedná. V běžném životě analyzujeme prakticky neustále. Každý den řešíme situace, jež potřebují svůj čas k zamyšlení. Kolikrát nám ani nestačí se pouze zamyslet, ale musíme své myšlenky a nápady zvěčnit na papír. Z toho tedy vyplývá, že analýzu potřebují i zdánlivě jednoduché věci. Dalším zjištěním je také skutečnost, že analýza, ač se vám s tímto slovem spojují jakkoliv nekreativní činnosti, velmi podporuje kreativitu myšlení.
Analýzy tedy bezesporu potřebujeme! Jedním z mnoha důvodů, proč jsou analýzy užitečné je, že nám poskytují schopnost se rozhodovat. Někdy správně, jindy s výsledkem spokojeni být nemusíme. Přes to vše nám vždy poskytují určitý výsledek, nebo chcete-li směr, kterým se můžeme vydat.
V rámci tohoto mini článku se zaměříme na technickou analýzu, na její cíle, činnosti s ní spojené a také přínos, který představuje pro klienty. Obecně lze říci, že technická analýza má za úkol najít, popsat a identifikovat potřeby klientů, kde potřeba v podstatě může představovat cokoliv.
Může se jednat například o požadavek na vytvoření a realizaci nového informačního systému (IS), může to být také požadavek na změnu chování Informačního systému nebo celková změna nastavených a zaběhnutých procesů.
Proč takovou analýzu dělat? Co je jejím cílem? Vyplatí se? Kolik bude stát? Tyto otázky dnes a denně padají na jednáních s klienty a jsou oprávněné. Vždy je důležité klienty podrobně seznámit s podstatou technické analýzy, s jejím obsahem, rozsahem a výstupem. Nejedná se totiž vůbec o malé investice. Technická analýza je náročný a nákladný proces, který není, po vzoru rčení: „Dvakrát měř, jednou řež", radno podceňovat.
Avšak přínos z dobře provedené technické analýzy může být, a dle zkušeností tomu tak i je, pro klienta ve výsledku kolikrát nevyčíslitelný, neboť zefektivnění procesů informačního systému ušetří velký objem vynaložených finančních prostředků.
Klientům je proto dobré doporučit komplexní analýzu veškerých požadavků na IS a také analýzu každého nového díla, jež se má vyvíjet. Analýza detailně popíše, co vše se od informačního systému očekává, jak se má systém chovat, a co vše se musí být schopen IS zvládnout, aby byly splněny cíle, které si zákazník nastavil a očekává jejich naplnění.
Odpověď na otázku, proč je analýza tak důležitá, je velmi jednoduchá. Na základě zkušeností z praxe je známo, že díky analýze jsme schopni odstranit prodlevy a bariéry v realizaci projektu a zabránit tak komplikacím, které projekt nejen prodražují, ale také ohrožují jeho dokončení.
Technická analýza je schopna eliminovat mnoho bariér a překážek. Pro zajímavost jsou níže uvedeny některé z nich:
Z výše vypsaných bodů vyplývá, že pokud si necháte zpracovat, nebo doporučíte zpracování analýzy, tak finance do ní investované se v průběhu realizace projektu vrátí. Proč? Protože tým, který realizuje projekt, bude vždy přesně informován a veden analýzou, bude obeznámen s tím, jak má postupovat, bude schopen zakázku přesně nacenit a předložit reálné termíny dokončení. Zároveň se sníží náklady na komunikaci a dle analýzy bude možné sestavit podrobný projektový plán, který urychlí realizaci.
A jaké máte vy zkušenosti s technickou analýzou? Využili jste nebo realizovali něco podobného? Diskutujte s námi. Na Fcebooku a nebo v diskuzi pod článkem!