Pokud někdo získá vaše heslo, můžete velmi jednoduše přijít o data, o přístup do svého účtu nebo mnohem hůř. Dvoufázové ověření znamená přihlašování ve dvou krocích.
Riziko krádeže hesla je v dnešní době čím dál větší. Stačí malá neopatrnost a kdokoliv na druhé straně zeměkoule může:
procházet i mazat vaše e-maily, kontakty, fotografie
rozesílat škodlivé e-maily vaším jménem
využít účet k resetování hesel k vašemu bankovnictví
Právě proto přichází na řadu dvoufázové ověření. K tomu, aby útočník získal přístup do vašich účtů při správně nastaveném dvoufázovém ověření by potřeboval znát nejen vaše heslo, ale také mít přístup k vašemu telefonu. A to už je hodně nepravděpodobné.
Jde o nejběžnější způsob ověření. Po zadání přihlašovacích údajů vám na mobilní telefon přijde ověřovací kód, jehož správné zadání je nutné k přihlášení.
Další možností je ověření pomocí aplikace. Mezi nejpoužívanější free aplikace patří Google Authenticator, Authy, nebo aplikace Microsoft Authenticator. Všechny zmíněné aplikace fungují v podstatě stejně.
Stačí si v libovolné aplikaci či účtu zvolit využívání dvoufázového ověření a spárovat účet s autorizační aplikací na mobilním zařízení či tabletu. Po správném zadání přihlašovacích údajů a hesla budete vyzváni k zadání autorizačního kódu - ten se navíc v aplikaci pravidelně mění.
V každé autorizační aplikaci je samozřejmě možné mít ověření pro více účtů.
Nejčastěji se jedná ověření formou otisku prstu nebo ověření sítnice s použitím kamery v počítači.
Odpůrci teto metody poukazují na fakt, kdy při odcizení přihlašovacího hesla není problém heslo rychle změnit. U odcizení biometrických údajů je škoda mnohem větší.
Během přihlašování si pro konkrétní počítač lze dvoufázové ověření pozastavit. Bude vám tak k ověření stačit pouze heslo.
Pro přihlášení z jiného počítače už však dvoufázové ověření potřeba bude.
Kam dál?