Český Internet dnes slaví narozeniny. Přesně 13. února 1992 se poprvé připojili pražští akademici na ČVUT ke světové počítačové síti. Ta byla tehdy v plenkách. Česká a Slovenská Federativní Republika se oficiálně přidala k necelé čtyřicítce připojených zemí.
Prvopočátky Internetu jsou v Česku neodmyslitelně spjaty s akademickou sférou. Bylo to zařízení v posluchárně 256 Fakulty elektrotechnické ČVUT, který se tehdy přidal do skupiny 727 tisíc počítačů a 4500 různých sítí. Tou páteřní pro ČSFR byl tzv. NSFNET (financovaný grantovou agenturou National Science Foundation) a před akademiky stál úkol rozvést ji dál za hranice budovy v Dejvicích i za hranice Prahy, Čech a Moravy až do Košic. K tomu měla sloužit federální síť FESNET, ale zároveň s politickým rozpadem republiky na dvě části vznikly nakonec samostatné projekty – český CESNET a slovenský SANET.
Internet v Česku se tak postupně v průběhu let 1992 a 1993 dostával ke všem akademickým uživatelům. V zahraničí (zejména v USA) se v té době však již otevíral komerčnímu využití. U nás to ale ještě nějakou dobu, přesněji řečeno dva roky, trvalo. Až červenec 1995 poskytl půdu prvním komerčním internetovým providerům a Internet tak měl volnou cestu mimo akademickou sféru.
Historicky první připojení mělo rychlost 19,2 kB za sekundu. Přesto bylo z dobových dokumentů patrné nadšení z oficiálního kroku vědecké komunity, jeho významu i budoucího potenciálu.
V současné době je k Internetu připojeno více než 60 % českých domácností. Během dvaceti let jsme se dostali do fáze, kdy mnozí z nás kladou paralelu mezi nebýt připojen a nežít. I proto nezbývá než popřát Internetu všechno nejlepší. Gratulujeme tak vlastně všichni trochu i sami sobě.