Nastal den protestu, den (bez) Wikipedie

Středa 18. ledna se zapíše do historie jako den online protestu. Zasloužila se o to především internetová encyklopedie Wikipedia, která ohlásila jednodenní odstavení svých stránek. Chce tím vyjádřit nesouhlas s připravovanými americkými zákony SOPA resp. PIPA.

Proti zákonům, které by umožnili držitelům autorských práv vypínat celé stránky s nelegálním obsahem, se už dříve postavili velcí hráči internetového světa. Od 24hodinového blackoutu anglické verze Wikipedie se dá ale očekávat rozšíření povědomosti o tématu prakticky po celém světě.

I v Česku o dnešní akci informovaly přední tuzemská média, téma se aktivně propírá na sociálních sítích a, přestože jde o primárně zámořskou legislativní událost, její globální charakter zasahuje i do evropského kontextu. A to nejen proto, že např. ve Španělsku byl podobný zákon již schválen.

Blackout jen pomocí banneru

Od původně zamýšlené formy protestu, tedy absolutní nedostupnosti anglických stránek encyklopedie, Wikipedia nakonec upustila. Zvolila raději banner velikosti celého prohlížeče odkazující na informace o zákonech a vysvětlení protestu. Ten lze eliminovat vypnutím Javascriptu. Dostupná je i mobilní verze oblíbené znalostní databáze.

Jeden z nejnavštěvovanějších webů světa, který za 11 let svého fungování nabídl více než 20 milionů zpracovaných hesel ve 270 jazycích, si tak usnadnil řešení dopadů kompletního výpadku. I tímto způsobem však nejen Wikipedia ale i řada dalších protestujících, zdá se, svůj účel splnila. Americká vláda je pod online palbou kritiky, že nechce regulovat, ale cenzurovat.

Co je SOPA a PIPA

  • Stop Online Piracy Act (SOPA) je zákon navrženy Sněmovnou reprezentantů amerického Kongresu umožňující zablokování webových stránek, na nichž se nachází nelegální obsah. Dosud funguje mimosoudní upozornění provozovatele webu spojené se žádostí o stažení porušujícího obsahu. SOPA má na základě soudního rozhodnutí usnadnit přímou blokaci celého webu, případně i reklamy a platebních služeb od společností působících na území USA. Podle některých odborníků porušují tyto procesní možnosti ústavu USA. Zcela jednoduše mohou mít ale i celosvětový dopad.
  • Protect IP Act (PIPA) je zákon navržený americkým Senátem zavádějící technická opatření, jako je blokování DNS adresy domény, na které došlo k porušení autorských práv, a to i té registrované mimo USA.
Autor: Tým SOVA NET, 18. 1. 2012

Potřebujete poradit? Kontaktujte nás

Your name *
Odesláním formuláře přijímáte naše Zásady zpracování osobních údajů.
Děkujeme za vyplnění formuláře.Odeslání formuláře se nezdařilo.