Širokopásmové připojení podporuje rychlé datové přenosy. Proč se tedy některé webové stránky načítají tak pomalu? Na tuto otázku se pokusil odpovědět vývojový tým z Ghostery, který v USA provedl průzkum aplikací a nástrojů ovlivňující rychlost načítání stránek.
Díky širokopásmovým technologiím v současné době budujeme superrychlé sítě a podporujeme zrychlení toků velkých objemů dat. Přesto, že se technologické možnosti takto rozšiřují, stále narážíme na problémy s rychlostí načítání stránek. A to nejen u nás, ale i na mezinárodní úrovni.
Odpověď, proč se tomu tak děje, uvádí tým vývojářů z Ghostery ve své analýze. Ti přišli na to, že mnoho webových stránek se načítá s tagy, skripty a analytickými nástroji třetích stran, které sbírají údaje nebo umožňují uživatelům sdílet obsah. Bohužel některá z těchto podpůrných řešení se v mnohých případech načítají velmi pomalu a tím značně zpomalují rychlost načítání a prohlížení stránek.
Při vývoji jakýchkoliv internetových stránek se doporučuje detailně zvážit a zanalyzovat, jaké skripty, aplety nebo analytické nástroje třetích stran na stránkách budete využívat. Právě aplikace podobného typu stojí za pomalým načítáním.
Jelikož je tato analýza zaměřena na USA, většina uvedených aplikací a nástrojů se v Evropě, potažmo v ČR, takřka nevyužívá. Vývojový tým z Ghostery naštěstí plánuje vydat statistické údaje pro Evropu, máme se tedy na co těšit. Nicméně, nezávisle na zmíněné analýzy jsem si připravil pro vás 8 zajímavých bodů, které se určitě týkají všech webových stránek a mohou vyřešit rychlost právě Vaší internetové prezentace.
1. Neoptimalizované obrázky
Velmi častou příčinou jsou špatně optimalizované velikosti obrázků nebo příliš velké množství těchto obrázků. Možná řešení: www.velvetblues.com/web-development-blog/6-ways-to-optimize-an-image/
2. Špatný webhosting
Ať tomu chceme věřit nebo né, někdy vinou pomalých stránek může být právě zvolený webhosting. Proto doporučuji důkladně vybírat poskytovatele a obsah balíčku, který jsme si vybrali.
3. Použití náročných skriptů
Dynamicky generované stránky jsou kolikrát mnohem pomalejší než stránky, kde je rozvaha nad tím, co vše musí být generováno dynamicky a co může být staticky s využitím HTML kódu a podobně. V těchto případech se zároveň doporučuje kešování.
4. Nevyužití komprese pro stránky
Další způsobem jak je možné urychlit web je využití komprese stránek. Doporučiji si přečíst How to Compress Your Pages With GZIP a PHP.
5. Příliš mnoho Flash
Využívání Flash je velmi populární a blíbený nástroj. Přesto jeho nevhodné využívání může vést k výraznému snížení rychlosti stránek. Doporučuje se při vytváření Flash si dávat pozor na velikost výsledného souboru.
6. Objem kódu
Dalším důvodem je objem kódu. Čím větší je velikost načteného souboru, tím déle bude trvat, než se načte. Některé způsoby jak snížit veliskost jsou: